Shutterstock fotobanka - jak vydělat peníze?

Největší český web o prodeji na fotobance Shutterstock

[ aktuální kurz dolaru: 18 ]

Nahráváme první fotky, ilustrace, vektory na Shutterstock

Poznámka: V tuto chvíli již musíte mít schválen Váš doklad totožnosti. Pokud Vám ještě Shutterstock nezaslal potvrzující email, pak vyčkejte.

Nyní si musíte připravit 10 kousků z Vaší tvorby.
Nahrání prvních 10 ukázkových fotek či ilustrací je nejdůležitější moment Vašeho vstupu do Shutterstocku. Tomuto kroku věnujte maximální pozornost a odhodlání.
Společnost Shutterstock má jedinou podmínku: alespoň 7 z 10 nahraných věcí musí být schváleno.
Výběr první desítky je tedy velmi důležitý. Typy souborů lze kombinovat, můžete tedy například zkusit 2 fotografie a 8 vektorových obrázků.
V současné době je nejvýhodnější použít vektorové obrázky. S nimi máte největší šanci na úspěch, ovšem pokud máte dobré fotografie, neváhejte je použít. Já osobně jsem pro první desítku vybral 3 fotografie a 7 vektorů, editoři společnosti Shutterstock všechny fotky zamítli, ale 7 vektorů přijali, takže jsem podmínku splnil.

Jak fotit a kreslit?

Pro začátek se podívejte na tipy pro fotky nebo tipy pro vektory. Postupně tam budou přibývat návody a tutoriály.

Formát a požadavky souborů

Jak své výtvory uložit?

Nejprve se zmíním o formátu a rozměrech, jaký Shutterstock požaduje:

Jak nahrávat fotky, ilustrace

Na hlavní obrazovce v horní části klikněte na odkaz SUBMIT → tím se dostanete na tuto stránku, která obsahuje popis FTP připojení k serveru Shutterstocku.
Zde je její překlad:

Podle instrukcí se tedy např. pomocí Total Commanderu připojte na FTP server Shutterstocku.
Nahrajte svoji práci, můžete samozřejmě nahrát vše najednou.
Chvíli počkejte a přejděte na stránku se zpracováním fotek tímto odkazem nebo pomocí odkazu u 5.bodu instrukcí.

Finální zpracování - kategorie, klíčová slova,

Nejprve uvidíte základní pravidla klíčových slov a popisu, které si určitě přečtěte, zde je překlad:

Pod pravidly najdete pole pro vyplnění popisu a klíčových slov. Na obrázku je ukázka vektoru (pod malým náhledem je v závorce VECTOR).

Popis - napište jednoduchý a výstižný popis obrázku, není potřeba nic vymýšlet, u této mé ukázky bych vložil např. "Simple vector background with waves". Pokud nevíte slovíčko, použijte slovník.

Klíčová slova - podívejte se na svůj obrázek nebo fotku a jmenujte vše, co vidíte. Použijte i obecné pojmy "abstract, background, vector, image, decorative, design" apod. Pro moji ukázku bych vložil např. "abstract, background, vector, image, decorative, design, orange, wave, color, fresh..." a další.
Inspirujte se například u podobných obrázků - použijte hledání na hlavní straně webu Shutterstock a koukejte na klíčová slova u jednotlivých obrázků. Pište maximum klíčových slov (zákazníci většinou hledají pomocí nich), ale ne taková, která se vůbec nevztahují k obrázku.

Kategorie - podívejte se na popis jednotlivých kategorií a co do nich patří a vyberte jednu nebo dvě kategorie. Pokud je to ilustrace, měla by jedna z kategorií být Illustration/Clip-Art, druhá může být vztažená k obsahu ilustrace.
Pro mou ukázku bych použil kategorie Illustrations/Clip-Art a Backgrounds/Textures.

Zakškrtávátko Illustration/Clip-Art - je zakškrtnuto automaticky, pokud je to vektor. U bitmapové grafiky, myslím, je nutné zatrhnout ručně.

Roletka Model Release - vyberte vyhovující možnost

Roletka Watermark Placement - zde můžete mírně posunovat vodoznak, který je vložen do Vašich fotek či grafiky (můžete použít pokud není hlavní předmět díla překryt vodoznakem - lepší ochrana)

Proces schválování

Ihned po odeslání dostanete email, kde Vám Shutterstock děkuje za tuto dávku Vašich autorských děl. V emailu se například dozvíme, že editoři pilně pracují každý pracovní den od 9 do 17 hodin času východního pásma USA.
Prvotní schválení u nových členů může trvat i 7 až 10 dní.
Schvalování Vašich dalších děl, po první desítce, trvá přibližně samozřejmě kratší dobu, od 24hodin (zejména fotky jsou schvalovány takto rychle) až po 3dny (pokud mají editoři hodně práce, může se tato doba prodloužit, ale nestává se to).
O výsledku schválování budete informováni emailem.

Pro případ neúspěchu: Nezoufejte, i velmi dobří fotografové se nedostali do Shutterstocku napoprvé. Pokud Vám zamítli více než 3 díla, můžete za 30 dní nahrát nových 10 fotek nebo vektorů, účet Vám zůstane. Buďte trpělivý, pracujte na sobě a výsledek se určitě dostaví.


Originální texty jsou majetkem Shutterstock, Inc. © (Shutterstock® je registrovanou známkou Shutterstock, Inc.)
All texts in images were translated from English by me, original and established texts are copyrighted material available on Shutterstock.com
Autorem webu je Pavel Richter, 2007-2024
Je přísně zakázáno kopírovat texty i obrázky.

Autor tohoto webu se snaží o co nejlepší překlad textů, ale nenese žádnou odpovědnost za případné chyby.